Drzwi wewnętrzne

Drzwi do wnętrz - trudny wybór.

Wybór drzwi wewnętrznych jest dylematem przed którym stoi każda osoba budująca swój wymarzony dom lub urządzająca mieszkanie.

Podstawowe różnice, widoczne gołym okiem, to konstrukcja skrzydła:

  • skrzydła płytowe - konstrukcja oparta o ramę, najczęściej z drewna iglastego, pokrytą z dwóch stron płytą o wysokiej gęstości typu HDF. Podstawowe wypełnienie stanowi stabilizujący wkład typu "plaster miodu". Polecanym przez nas rozwiązaniem, jest zastąpienie wkładu płytą wiórową otworową lub płytą wiórową pełną. Rozwiązanie takie poprawia właciwości akustyczne drzwi oraz sztywność i odporność mechaniczną.
  • skrzydła ramowe, zwane czasem modułowymi - jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja drzwi oparta jest o moduły połączone ze sobą za pomocą wpustów i kołków. Pomiędzy modułami wstawione są wypełniające płyciny lub szklenia. Rama drzwi wykonana jest zwykle z płyty MDF lub w droższych wariantach z warstwowej struktury łączącej klejonkę z drewna iglastego i płytę HDF.

Kolejnym parametrem, który wpływa na wygląd i trwałość drzwi jest rodzaj pokrycia powierzchni skrzydła i ościeżnicy. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje wykończeń:

  • okleiny syntetyczne, w tańszych wariantach oparte o papier dekoracyjny lub bardziej zaawansowane laminaty CPL lub folie polipropylenowe.
  • okleiny naturalne, forniry, cienko skrawane płaty drewna, naklejone na powierzchnie skrzydła i ościeżnicy. Wykończenie stanowią zwykle lakiery lub lakierobejce nadające pożądany kolor
  • lakiery kryjące, nadające powierzchni drzwi jednolity kolor, najczęściej wybrany z popularnych palet barw RAL lub NCS.

W ostatnim czasie, ogromną popularnośc zyskują drzwi ukryte. Oparte na płaskim skrzydle i aluminiowej ościeżnicy drzwi idealnie nadają się do aranżacji gdzie liczy się spójny wygląd pomieszczenia i nowoczesny, minimalistyczny styl. Wykończenie powierzchni skrzydła pozostaje w zakresie indywidualnych preferencji inwestora - może zostać pomalowane pod kolor ścian lub pokryte dekoracyją tapetą.

Standard wykonania drzwi wewnętrznych, można rozróżnić na:

  • drzwi uchylne przylgowe - klasyczny układ z felcem na skrzydle i widocznymi zawiasami
  • drzwi uchylne bezprzylgowe - układ skrzydła bez felcu, całkowicie licującego się z ościeżnicą i ukrytymi zawiasami.
  • drzwi uchylne z odwrotną przylgą, tzw, rewersyjne - uzupełniające drzwi bezprzylgowe rozwiązanie ze skrzydłem otwieranym "przez ościeżnice", pozwala na zlicowanie z ościeżnicą skrzydła otwieranego do pomieszczenia.
  • drzwi przesuwne, naścienne - rozwiąznie polecane do pomieszczeń typu garderoba, pozwalające na oszczędność miejsca w pomieszczeniu.
  • drzwi przesuwne, chowane w ścianę - skrzydło przesuwa się w konstrukcji typu "kaseta" trwale połączonej ze ścianą.

Większość modeli można wykonać w standardzie przylgowym, bezprzylgowym i przesuwnym.

Skrzydło często wyposażone jest w szklenie. Najczęściej stanowi go szyba matowa, z jednej strony błyszcząca, z drugiej satynowa. Rozwiązania bardziej zaawansowane wykożystują szyby warstwowe typu VSG. Szklenia takie charakteryzują się obiema stronami błyszczącymi, są łatwiejsze do utrzymania w czystości oraz występują też w kolorach czarnym lub antracytowym.

Oferta producentów stale się powiększa obejmując coraz to nowe trendy i rozwiązania. Polecamy wizytę w naszym salonie, staramy się na bieżąco uzupełniać ekspozycję w najnowsze propozycje branży.

Zobacz podobne

powrót do listy